VC2220K801R075
Mfr.Part #
VC2220K801R075
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VC2220K801R075
Description
VARISTOR 120V 800A 2220
Stock
369
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
700 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
6.2J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V